سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

اخبار دانشگاه

مشاهده همه
۱۳۹۷/۰۵/۲۷

مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه طی گزارشی به بیان فعالیت ها و سیاست های فرهنگی این حوزه در سال تحصیلی 97-96 پرداخت

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، الماسوندی، مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و سیاست های این حوزه در سال تحصیلی 97-96 بیان کرد: دانشگاه امروزه علاوه بر کارکرد و وظایف آموزشی و پژوهشی، وظایف جدیدی در عرصه فرهنگی و اجتماعی برعهده گرفته است که از جمله می‌توان به نقش فرهنگ‌سازی و جامعه‌پذیری اشاره کرد. به عبارت دیگر به همان اندازه که دانشگاه برای تولید دانش و تربیت افراد متخصص همت می‌گمارد و برای اشتغال آینده آن‌ها در اجتماع تلاش می‌کند، به همان اندازه نیز باید برای فهم و شناخت دانشجویان از هنجارها، ارزش‌ها و باورهایی که با محیط شغلی آینده آن ها مناسبت دارد، تلاش کند. البته این رفتارها و هنجارها، چیزی نیستند که منحصراً در کلاس‌های رسمی تحقق پیدا کنند.

 

ایشان ادامه داد: با عنایت به کارکردهای پیش گفته و جایگاه ویژه دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشور و با توجه به اهمیت فرهنگ و نقش انکار‌ناپذیر فعالیت‌های فرهنگی و فوق برنامه به عنوان آموزش‌های غیر رسمی در جذب استعدادها، شکوفایی توانمندی‌ها و افزایش تجربیات سودمند دانشگاهیان، اهمیت و جایگاه امور فرهنگی و وفق برنامه در هدایت و ساماندهی به فعالیت های فرهنگی بیش از پیش نمایان می شود.

 

الماسوندی در ادامه بیان کرد: سیاست این حوزه در سال تحصیلی 97-96 با توجه به وظایف آن در برنامه ریزی، اجرا، هدایت، نظارت و ارزیابی کلیه امورات فرهنگی دانشگاه، بر این منوال بوده که از دانشجویان در عرصه برنامه های فرهنگی در سطح دانشگاه استفاده شود. در همین راستا ابتدا سعی برآن شده با حضور خود دانشجویان انتخابات انجمن های علمی، کانون های فرهنگی و هنری و تشکل های دانشجویی در دانشگاه برگزار گردد.

 

ایشان همچنین از تشکیل جلساتی با حضور دانشجویانی که مسئولیت دارند، سخن گفت و تصریح کرد: هدف از برگزاری این جلسات که به صورت جداگانه با شورای فرهنگی، کمیته ناظر برنشریات، هیأت نظارت برتشکل های دانشجویی، اعضاء کانون ها و انجمن های فرهنگی صورت می گیرد، آن است که دانشجو ترغیب شود با انگیزه بالا برنامه ها و اهداف خود را بیان کند.

 

در ادامه مدیریت فرهنگی و اجتماعی از اقدامات خوب این حوزه در برگزاری برنامه های مناسبتی سال 97-96 خبر داد و افزود: در برگزاری مراسمی مانند محرم و صفر، اعتکاف، جشن ها و اعیاد، آزادسازی خرمشهر، عملیات مرصاد، بزرگداشت شب یلدا، روز دانشجو، روز مهندس، همایش سالانه انجمن ادبی و ... با کمک خود دانشجویان، کانون ها، تشکلات و خود مدیریت فرهنگی و اجتماعی سعی شده در دعوت مهمانان و مداحان فقط به استان اکتفاء نشود؛ بلکه از سراسر کشور دعوت به عمل آورده و مراسم در سطح بالایی در دانشگاه برگزار گردد.

 

الماسوندی در ادامه به اقدامات خوب مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در برگزاری برنامه ها و کلاس های آموزشی برای دانشجویان و حتی کارکنان اشاره کرد و ابراز کرد: در این سال تحصیلی همواره در کنار حوزه آموزشی دانشگاه، مدیریت فرهنگی نیز اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای دانشجویان و کارکنان کرده که به عنوان مثال در این راستا می توان به برگزاری کلاس ها و همایش های علمی، برگزاری تدریس نرم افزار های تخصصی رشته های مختلف، کلاس های هنری و کلاس های آموزش قرآن به تفکیک دانشجویی و کارکنان اشاره کرد. ایشان ادامه داد: در تدریس این دوره ها سعی برآن شده از دانشجویان خلاق و صاحب استعدادخود دانشگاه استفاده شود.

 

ایشان در ادامه از برگزاری اردوهای زیارتی سخن گفت و عنوان کرد: با توجه به اینکه اردوهای زیارتی هرساله برگزار می گردد، امسال نیز بر همین منوال، علاوه بر برگزاری اردوهای علمی و تفریحی اقدام به برگزاری اردوها زیارتی کردیم؛ البته با این تفاوت که این بار با حمایت ریاست دانشگاه، ظرفیت اردوهای دانشجویی را بیشتر کرده چرا که اردوهای زیارتی در دانشگاه صنعتی کرمانشاه متقاضی بیشتری دارند.

 

مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در ادامه از برگزاری مسابقات علمی-ورزشی این حوزه و همچنین حضور دانشجویان در برنامه های فرهنگی خارج از دانشگاه خبر داد و اضافه کرد: امسال شاهد اعزام دبیران انجمن های علمی به مجمع های عمومی انجمن های علمی و اعزام دانشجویان حائز مقام و رتبه به مسابقات استانی، منطقه ای و کشوری و همچنین برگزاری مسابقات برنامه نویسی، سازه های ماکارونی، نجات تخم مرغ، طراحی صنعتی، مسابقات کتابخوانی به تفکیک برای دانشجویان و کارکنان بودیم.

 

در خاتمه الماسوندی، مدیریت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ابراز کرد: هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه کتاب، اقدامات لازم برای اعزام دانشجویان به تفکیک دختر و پسر به این نمایشگاه صورت گرفته و همچنین در کنار آن بن هایی را جهت خرید کتاب در اختیار دانشجویان قرار داده شد که به کمک آن بتوانند کتاب های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

 

ایشان همچنین در ادامه به برگزاری برنامه های جمعی اشاره کرد و افزود: در سال تحصیلی 97-96 نیز شاهد اقدامات خوبی از سوی حوزه مدیریت فرهنگی و اجتماعی در برگزاری برنامه های جمعی از جمله نشست ادبی، مناظره ها، کرسی های آزاد اندیشی، بزرگداشت مفاخر، استقبال از دانشجویان ورودی جدید، جشن فارغ التحصیلی و نمایش فیلم در دانشگاه بوده ایم.

 

سوالی دارید؟