یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲

گروه‌های آموزشی

بازگشت به دانشکده
۱۴۰۰/۱۱/۰۶

گروه فیزیک مهندسی ( گرایش لیزر و اپتیک)

معرفی رشته فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی رشته ای میان رشته ای بین فیزیک اتمی و مولکولی و سایر رشته های مهندسی می باشد. در حقیقت فیزیک مهندسی مباحث پیشرفته فیزیک کاربردی و هم چنین روش های استفاده آن در صنعت را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد و هدف از این رشته تربیت متخصصانی است که علاوه بر آشنایی با فیزیک و مباحث پیشرفته در این علم با کاربرد های فیزیک نیز آشنا شوند و توانایی مهندسی و ارائه طرح های صنعتی در حوزه فیزیک جدید را به دست آورند. فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش؛ حالت جامد، پلاسما و اپتیک و لیزر می باشد. این رشته در گروه فیزیک مهندسی دانشگاه صنعتی کرمانشاه با زمینه مهندسی اپتیک و لیزر، ارائه می گردد.

مهندسی اپتیک و لیزر از جمله رشته های پر کاربرد در دنیا بوده که به بررسی، مطالعه، امکان سنجی، ساخت و آزمون ادوات اپتیکی، الکترواپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری می پردازد. کلمه laser که در زبان متداول فارسی نیز همان لیزر خوانده و نوشته می شود مخفف عبارت علمی: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation که معنای آن “تقویت نور توسط گسیل القایی تابش” است، می باشد.

در حوزه اپتیک نیز طراحی، ساخت و ارزیابی ادوات نوری که قابلیت کنترل و به کارگیری نور را در کاربردهای مختلف دارد، در دستور کار متخصصان این رشته قرار می گیرد.

 

 

تعداد واحد­های درسی
1 دروس عمومی 22 واحد
2 دروس پايه 41 واحد
3 دروس اصلی 41 واحد
4 دروس تخصصی 20 واحد
5 دروس اختياری 15 واحد
- جمع کل واحدها 139 واحد

 

 چارت چهار ساله گروه فيزيک مهندسی (گرايش ليزر و اپتيک)
 چارت چهار ساله گروه فيزيک مهندسی مربوط به ورودی های 1402 به بعد (گرايش ليزر و اپتيک)
برنامه درسی کارشناسی ارشد مهندسی فتونیک

 

آینده شغلی

در اکثر وسايل دقيق اندازه­ گيری و کنترل، از روش­ های فيزيکی و حساسگرها استفاده می­شود. طراحی و ساخت اين سيستم­ ها و همچنين قطعاتی که در الکترونيک و کامپيوتر بکار می­ روند، در حوزه فيزيک نوين است. دانش ­آموختگان اين رشته می توانند در صنايع الکترونيک، صنايع اپتيک، ليزر، قطعات و اجزاء کامپيوتر، در مؤسسات دولتی و خصوصی نظير وزارت نيرو، مخابرات، سازمان انرژی اتمی ايران، صنايع الکترونيک ايران، صنايع اتومبيل سازی بکار گرفته شوند. همچنين ساخت و بررسی تارهای اپتيکی که در مخابرات ب­کار می­ روند، تخصص در کاربرد­های مختلف پلاسما و ليزر در صنعت و پزشکی-طراحی و ساخت لوازم اپتيکی طراحی و ساخت لامپ­ های مختلف دشارژ الکتريکی-طراحی و ساخت آهنرباهای لازم در سيستم­های الکترومغناطيسی و کليد­های خودکار و نيز تهيه و بررسی خواص نانو­ساختار­ها در حوزه تخصصی اين رشته است.

 

مدیر گروه 
دکتر سید سجاد موسوی فرد 
 
 
 
کارشناس آموزش

مهندس علی محبی

کارشناس علوم پایه و دروس عمومی

داخلی: 1217

ایمیل : ali.mohebi@kut.ac.ir

 

کارشناس آزمايشگاه

مهندس محمد سعيد صفری

 

 

آدرس: دانشگاه صنعتی کرمانشاه - ساختمان IT - طبقه همکف - اتاق کارشناسان گروه آموزشی

کد پستی: 6715685420

 

آزمايشگاه های گروه

آزمايشگاه فيزيک پايه 1

آزمايشگاه فيزيک پايه 2

آزمايشگاه اپتيک و اپتيک پيشرفته

آزمايشگاه ليزر

آزمایشگاه فیزیک مدرن

این درس با همکاری گروه فیزیک دانشگاه رازی ارائه می شود

 

 

 

 

 

گروه‌های آموزشی