چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

گروه‌های آموزشی

بازگشت به دانشکده
۱۳۹۹/۰۷/۰۸

گروه مهندسی برق

گروه مهندسی برق دانشگاه صنعتی کرمانشاه، از قدیمی‌ترین گروه‌های آموزشی در دانشگاه می‌باشد که در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

1-مقطع کارشناسی:

گرایش‌های مهندسی برق در مقطع کارشناسی در این دانشگاه عبارتند از گرایش قدرت و الکترونیک. دانشجویان کارشناسی مهندسی برق ابتدا بدون انتخاب گرایش وارد دانشگاه شده و بعد از گذراندن 70 واحد درسی با توجه به شناختی که از دروس و زمینه های کاری و علمی گرایش های مختلف برق پیدا می کنند، برحسب علاقه گرایش مورد نظر را انتخاب می کنند دروس گرایش مهندسی برق  قدرت به گونه‌ای انتخاب شده که تا حدودی دروس گرایش کنترل را نیزدر برگیرد، و دروس گرایش الکترونیک نیز با گرایش مخابرات همپوشانی دارد. این موضوع باعث می شود که زمینه کاری وسیعتری برای دانشجویان فراهم گردد.

2-مقطع کارشناسی ارشد:

دانشجویان کارشناسی مهندسی برق، می‌توانند در گرایش‌های قدرت (سیستمهای قدرت- الکترونیک قدرت و ماشینهای الکتریکی) و گرایش الکترونیک (مدارهای مجتمع الکترونیک- افزاره‌های میکرو و نانو الکتریک) ادامه تحصیل دهند.

3-معرفی مختصر گرایش های مقطع کارشناسی مهندس برق:

همانطور که عنوان گردید گرایش های مقطع کارشناسی مهندسی برق در این دانشگاه به دو گرایش قدرت و الکترونیک محدود شده است ولی دروس گرایش قدرت با کنترل و الکترونیک با مخابرات همپوشانی دارند که در زیر به معرفی مختصری در مورد این چهار گرایش پرداخته می شود:

1-3- گرایش قدرت

مسایل مربوط به تولید، انتقال و توزیع برق در تخصص مهندس برق با گرایش قدرت است. در این گرایش دو زمینه تخصصی وجود دارد که عبارتند از : ماشین های الکتریکی و سیستم های قدرت. مهندس برق با تخصص ماشین های الکتریکی، در زمینه طراحی موتورهای الکتریکی مورد استفاده در صنایع مختلف، مشاوره در نصب و راه اندازی ژنراتورهای نیروگاهی، طراحی درایو (مدارهای الکترونیک قدرت مورد استفاده جهت راه اندازی و کنترل ماشین‌های الکتریکی) مهارت و تسلط لازم را دارا می باشد. طراحی و نظارت بر شبکه‌ قدرت، طراحی نیروگاه‌ها و مشاوره در زمینه‌ احداث نیروگاه‌هایی که با انرژی‌های نو کار می کنند، در تخصص مهندس برق با گرایش سیستم های قدرت است. با توجه به نیاز گسترده به انرژی و نیز نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشورمان، باید ظرفیت تولید کشور افزایش یابد که این کار نیازمند احداث و راه اندازی نیروگاه‌های جدید توسط مهندسان برق با گرایش قدرت می باشد. در مجموع افرادی که خلاق و علاقه مند به کارهای فنی بوده و در حل مساله و تصمیم گیری توانمندند، برای شغل مهندسی الکترونیک (مهندس برق) مناسب می باشند.

2-3- گرایش الکترونیک

در گرایش الکترونیک، زیرگرایش هایی از جمله طراحی آنالوگ، مدارهای دیجیتال، ادوات میکرو و نانو الکترونیک وجود دارد.  در حوزه طراحی آنالوگ، مهندس الکترونیک در طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستم‌های ارتباطی و پروژه‌های عمدتا تجاری تخصص دارد. البته با توجه به کاهش اهمیت و کاربرد سیستم های انالوگ، نیاز به مهندسان الکترونیک در حوزه طراحی آنالوگ بسیار کاهش یافته است. مهندس برق با تخصص مدارهای دیجیتال در طراحی بردهای  FPGA، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکرو کنترلرهای عمومی یا خاص تسلط کامل داشته و در بسیاری از پروژه ها و طرح های مخابراتی در کنار مهندس مخابرات کار می کند. زمینه ادوات میکرو و نانوالکترونیک از حوزه های جدید در کشور بوده که هدف آن انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک است. این بخش در کشور ما فعلا تنها جنبه تحقیقاتی دارد و خیلی کاربردی نشده است. به همین دلیل فرصت های شغلی مربوط به آن نیز فقط به کار در تعداد کمی آزمایشگاه مجهز موجود در کشور محدود می شود.

3-3- گرایش مخابرات

گرایش مخابرات خود دارای چند زیرگرایش است.یکی از آنها گرایش سیستم می باشد که مهندس مخابرات با این گرایش در زمینه طراحی سیستم های مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی (مانند شبکه های ارتباطی بانک ها)، سیستم های رادار و جنگ الکترونیک (به خصوص در زمینه های نظامی) و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور (مانند موبایل) تخصص دارد. در گرایش دیگر که میدان است، مهندس مخابرات تسلط کافی در طراحی اجزای فرستنده – گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن‌ها ، طراحی موج بر و شبیه سازی آن‌ها دارد. گرایش آخر، رمز، تهیه‌ پروتکل های مخابرات امن، تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه‌های مخابراتی از تخصص های مهندس مخابرات در این حوزه است.برای مهندس برق با گرایش مخابرات فرصت های شغلی خوبی در پروژه های مخابراتی مختلف در بخش نظامی و غیر نظامی وجود دارد.

4-3- گرایش کنترل

مهندس برق با گرایش کنترل به کنترل فرآیندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن می پردازد. حیطه فعالیت فارغ التحصیلان گرایش کنترل مختص به حوزه برق و الکترونیک نمی باشد و شاید بتوان گفت که در صنایع مختلف مانند سیمان، خودرو سازی، ذوب آهن، صنایع نظامی، صنایع هسته ای و … حضور مهندس برق با گرایش کنترل لازم است.

در زیر لینک چارت درسی وسرفصل دروس مهندسی برق قرارداده شده است:

چارت درسی گرایش الکترونیک

چارت درسی گرایش قدرت

سرفصل دروس مهندسی برق مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

 

 

سمت ایمیل

شماره داخلی

دکتر سیروس همتی

مدیر گروه

sirooshemmati@gmail.com

1239

نفیسه نمازی کارشناس آموزش

eng.electrical.dep@kut.ac.ir

1152

 

اعضاء هیئت علمی

شماره داخلی

1

دکتر مهدی احمدی جیر دهی

استادیار

m.ahmadi@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1202

2

دکتر وحید عباسی

استادیار

va.abbasi@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1225

3

دکتر سیروس همتی

استادیار

s.hemmati@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1239

4

دکتر رضا همتی

دانشیار

r.hemmati@kut.ac.ir

 

قدرت

 

1038

5

مهندس هدایت صبوری

مربی

h.saboori@kut.ac.ir

 

قدرت

 

 1238 - 1122

6

دکتر عباس رضایی

دانشیار

a.rezaee@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

 

7

دکتر محمد دهنوی

استادیار

m.dehnavi@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

38305071

8

دکتر علی نادری

دانشیار

a.naderi@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

1034

9

دکتر غلامحسین روشنی

دانشیار

hosseinroshani@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

1115

10

مهندس سهراب مجیدی فر

مربی

s.majidi@kut.ac.ir

 

الکترونیک

 

1229

11

دکتر میلاد جانی

استادیار

johnny@kut.ac.ir

  مخابرات    
12

دکتر عبدالحمید زاهدی

استادیار

zahedi@kut.ac.ir

  مخابرات   1204

13

دکتر خاطره مرادی

استادیار

kh.moradi@kut.ac.ir

 

مخابرات

 

1227

14

دکتر علیرضا دودمان تیپی

استادیار

a.doodman@gmail.com

 

کنترل

 

 

15

دکتر صبحی بنی اردلانی

استادیار

s.baniardalani@kut.ac.ir

 

کنترل

 

1237

 

کارشناسان آزمایشگاه ایمیل داخلی
رضا ملکشاهی کارشناسی مهندسی برق r.malekshahi@kut.ac.ir 1203
سعید حقیری کارشناسی ارشد مهندسی برق

s.haghiri@kut.ac.ir

1240

 

آزمایشگاه های گروه برق