دانشگاه صنعتی کرمانشاهگروه آموزشی فیزیک مهندسی » دانشگاه صنعتی کرمانشاه

امروز: ۴ تیر ۱۳۹۷ English

دانشکده انرژی
ریاست دانشکده
گروه های آموزشی دانشکده انرژی

 
گروه فیزیک مهندسی
مدیر گروه فیزیک مهندسی
جدول دروس گروه فيزيك مهندسي (گرايش اپتيك - ليزر)
برنامه هفتگی
برنامه امتحانی
اعضای هیئت علمی
گروه آموزشی فیزیک مهندسی
image_pdfimage_print

فیزیک مهندسی علمی بین ‌رشته‌ای است که هدف آن توسعه‌ی پایه‌های نظری برای تحلیل پدیده‌های علمی و کاربردهای مهندسی آنها، آینده ‌پژوهی در فناوری و انتقال فناوری‌های نو به صنعت است. هدف این رشته آن است که دانشجویان، ویژگی‌های مثبت یک مهندس و یک دانشمند فیزیک را توأمان بدست آورند.

به عبارت دیگر، فیزیک مهندسی چیزی نیست جز ” ترکیب دانش با دانستن”. فیزیک مهندسی استفاده از مفاهیم فیزیک مدرن در فنی مهندسی برای پیشرفت های جدید فن آوری را آموزش می دهد. فیزیک مهندسی دانان در‌گیر پیشرفت دادن تکنولوژی‌های پیشرفته دنیا هستند. آنها ابزار طراحی مفاهیم، الکترون، فوتون، نوترون، اشیاء مکانیکی کوچک کوانتومی و فیزیک مدرن و … را در دست دارند.

به طور خلاصه فیزیک مهندسی کار‌آموزی در گسترده‌ترین و حرفه‌ای‌ترین سطح در رشته‌های مهندسی، علوم پایه و یا هر رشته‌ای است که نیاز به آموزش‌های فنی دارد. فیزیک مهندسی حوزه‌ای میان رشته‌ای در علوم مهندسی از قبیل انرژی، محیط زیست، ریز الکترونیک و فوتونیک می باشد. یقیناً این رشته از جمله رشته‌هایی است که در قرن ۲۱ به طور فزاینده‌ای در حال رشد و توسعه می‌باشد.

 این رشته برای آن دسته از دانشجویانی طراحی شده است که اولاً درک درستی از فیزیک داشته باشند و ثانیاً بتوانند با مهارت‌های خود مشکلات اساسی مهندسی را رفع کنند. این رشته برای دانشجویانی خوب است که به دنبال مشاغل نوآورانه در عصر فناوری امروزی هستند، و به آنها اجازه می‌دهد که انتخاب‌های آزادی در بین علوم فیزیکی و مهندسی داشته باشند.

 

3
 
 

گرایش‌های فیزیک مهندسی

۱٫     حالت جامد

حالت جامد یکی از گسترده‌ترین شاخه‌های فیزیک است. این شاخه درباره‌ی چگونگی تشکیل مواد با در نظر گرفتن تمام جزئیات حاکم بر طرز قرار گرفتن اتم‌ها بحث می‌کند. خواص فیزیکی هرگونه جسم فیزیکی (فلز و یا غیر فلز)، در این شاخه مورد بحث قرار می‌گیرد. این زمینه‌های تحقیقاتی، در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحت عنوان ادوات الکترونیک و در برخی کشورها تحت عنوان مهندسی حالت جامد ارائه می شوند.

 

۲٫      پلاسما

  پلاسما گازی شبه خنثی از ذرات باردار و خنثی می‌باشد که رفتار جمعی از خود ارائه می‌دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه‌ شده‌ای گفته می‌شود که همه یا بخش قابل توجه‌ای از اتم‌های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون‌های مثبت تبدیل شده باشند یا به گاز به شدت یونیزه‌ شده‌ای که تعداد الکترون‌های آزاد آن تقریباً برابر با تعداد یون‌های مثبت آن باشد، پلاسما گفته می‌شود. به این رشته مهندسی پلاسما نیز گفته می شود.

 

۳٫      لیزر و اپتیک

اپتیک و لیزر از علوم مهندسی بوده و آن‌ را علم مطالعه خواص نور می‌دانند. لیزر از پرتوهایی است که در صنعت، پزشکی، هنر و … به خوبی به کار گرفته می‌شود و بر اثر تقویت نور گسیل شده القایی به دست می‌آید. دانش اپتیک و لیزر پیشرفت‌های فراوانی در دهه‌های اخیر داشته‌است. با توجه به آینده درخشان و کاربردهای روزافزون آن، تربیت کادر متخصص که آشنا به زیر بناهای نظری و مسلط به مبانی عملی باشند، لازم به نظر می‌رسد. دوره کارشناسی فیزیک مهندسی با گرایش لیزر و اپتیک به منظور آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد آن در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده‌است. در فناوری پیشرفته و به ویژه در صنایع دفاعی، تولید، انتشار و به کارگیری نور، آشکارسازی آن در نواحی مختلف بینایی و برهم‌کنش نور با ماده از جمله‌ مسائل مهم به شمار می‌آیند. در این راستا به متخصصانی که بتوانند همکاری لازم را در طراحی و محاسبات ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتو‌الکترونیکی و لیزری به عهده گیرند، به شدت احساس می‌شود.

 
1

2

  
راهنمای تلفن | لينکهای مفيد | نقشه دانشگاه
دانشگاه صنعتی کرمانشاه
ایران - کرمانشاه - بزرگراه امام خمینی(ره)
کد پستی 6715685420
کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به دانشگاه صنعتی کرمانشاه مي باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد.
تعداد بازديدهاي امروز: 1854